propolis

Arılar propolisi; bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından toplayıp, kovana getirirler ve üzerine kendi enzimlerini salgılarlar. Propolis, doğada bilinen en güçlü antioksidanlardandır. Antioksidan özelliğinin yanında, antiviral, antienflamatuvar, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri de bulunmaktadır. Bu sayede hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadırlar.

Propolisin tarihine bakıldığında;

  • Yunanlıların ve Mısırlıların propolisi ilk defa antiseptik olarak kullandıkları görülmektedir.
  • Ayrıca Mısırlılar da ilk dönemlerinden itibaren mumyalarını mikroplardan ve diğer parazitlerden korumak için propolis ile kaplamışlardır.
  • 11. yüzyılda İbn-i Sina antiseptik özelliğinden dolayı askerlere yaralarını tedavi için propolisi tavsiye etmiştir.
  • Ruslar 2. Dünya savaşında verem salgınını propolis ile yenmişlerdir.
  • Hipokrat ise MÖ 460-357 yılları arasında reçetelerinde propolisi kullanmıştır.
  • Orta Asya’da birçok cilt hastalığında propolis merhem olarak kullanılmıştır.

Propolis tarihten günümüze pek çok alanda kullanılmış ve halen kullanılmaya devam edilmektedir.

Peki Arılar Propolisi Ne İçin Kullanmaktadır? Neden Üretirler?

Arılar propolisi kovanın strerilizasyonu için kullanırlar. Kovandaki her petek gözünü propolis ile kaplayıp, yavrusunu, balını ve polenini koyarlar. Bu sayede yavrusu sağlıklı bir şekilde gelişirken, gıdaları da bozulmadan kovanın içinde saklanmış olur.

Propolisin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

Propolis, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine destek olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kan şekerini dengeleyici etkisi ile ilgili birçok bilimsel veri bulunmaktadır. Özellikle insülin direnci ve tip 2 diyabet hastalarının beslenmesine propolisi dahil etmesi önerilmektedir. Bunun yanında karaciğer fonksiyonlarını dengeleyici dengeler. Ağız içinde oluşan aft, yara ve uçukta da oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Yetişkinlerin günde 20 damla, çocukların ise günde 10 damla kullanmaları tavsiye edilmektedir (1).

Diyetisyen Gizem Tunçtürk Arı Ürünlerini Öneriyor

Propolis, arı sütü ve polen gibi arı ürünlerinin tüketimini her yaştan bireye öneriyorum. Tabii bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize başvurmalısınız.

İzmir Bayraklı’da bulunan Gizem Tunçtürk Diyet Merkezi’nde benimle ücretsiz ön görüşme yaparak arı ürünleri hakkında aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Butona tıklayarak iletişim bilgilerimi görüntüleyebilirsiniz.

post-img
Prev post

Antioksidan Bombası Makarna Tarifi

Next post

Detoks Diyeti Örnek Menüsü

post-img
Bültenime Abone Ol