sezgisel beslenme
Sezgisel Beslenme

Sezgisel beslenme, son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız; bireylerin doğal açlık ve tokluk sinyallerine dayalı olarak beslenmeyi öğrenmesini vurgulayan bir beslenme yaklaşımıdır.

yeşil çay
Yeşil Çay ve Faydaları

Yapılan bilimsel çalışmalarda yetişkin bir birey için yeşil çay tüketimi 3 ile 5 fincan önerilmektedir. Bu tüketim ile günlük 250 mg kateşin alımı sağlanır. Yeşil çayın faydaları ve etkilerinden dolayı düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

duygusal yeme
Duygusal Yeme

Duygusal yeme; öfke, sinir, kaygı gibi negatif duygulara ya da sevinç, mutluluk, heyecan gibi pozitif duygulara bir tepki olarak meydana gelen aşırı yeme durumudur.

izmir diyetisyen vegeteryan beslenme blog postu
Vejetaryen Beslenme Nedir?

Vejetaryen kelimesi Latince sağlıklı ve güçlü anlamlarına gelen Vegatus’tan gelir. Vejetaryen beslenmenin kökleri oldukça eskiye dayanır. Günümüz dünya nüfusunun %10’unun ise gerek etik ve ekolojik gerekse sağlık nedenlerinden dolayı hayvansal gıdaları beslenmelerinden çıkarmayı tercih ettiğini görüyoruz.

aspartam ve sakarin tatlandırıcılar
Kimyasal Tatlandırıcılar: Aspartam ve Sakarin

Neden Aspartam Tatlandırıcı Tüketmemeliyiz? Son yıllarda tatlı sektörü başta aspartam ve sakarin olmak üzere inanılmaz derecede tatlandırıcı kullanmaya başladı. Bir bavul aspartam neredeyse bir kamyon şekerin tadına eşit tat veriyor yani şekerden çok daha fazla tatlı. Bu sebepten çoğu baklavacı baklavayı yarı fiyatına satıyor… Dünyada yaklaşık 6 bin hazır yiyeceğin içinde aspartam yer alıyor. Yaklaşık […]

propolis
Propolis: Doğal Bir Arı Ürünü

Arılar propolisi; bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından toplayıp, kovana getirirler ve üzerine kendi enzimlerini salgılarlar. Propolis, doğada bilinen en güçlü antioksidanlardandır. Antioksidan özelliğinin yanında, antiviral, antienflamatuvar, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri de bulunmaktadır. Bu sayede hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadırlar. Propolisin tarihine bakıldığında; Propolis tarihten günümüze pek çok alanda kullanılmış ve halen kullanılmaya devam edilmektedir. Peki […]